Formacja Fakey

Do tej pory przedstawiłem dwa proste setupy price action: pin bar oraz inside bar. Nastał czas na opisanie trzeciego, którym jest fakey. Tak samo jak pozostałe dwa jest on łatwy do wykrycia i zrozumienia. Setup fakey składa się z conajmniej 3 świec. Pierwsze dwie tworzą formację inside bar, a ostatnia jest jakąkolwiek świecą z cieniem wystającym poza motherbara i zamakającą się w jego obrębie. Najlepiej gdyby to była świeca z długim cieniem taka jak doji lub pin bar.

 
Przykłady formacji fakey:






Formacja fakey sygnalizuje, że kurs odrzuca aktualnie dany poziom oporu lub wsparcia. Steup nazywa się fakey od angielskiego słowa “to fake”, czyli oszukiwać, udawać. W tym przypadku rynek nas własnie oszukał. Fakey to właśnie fałszywe wybicie. Widząc formację inside bar napewno nie jeden z trejderów wszedłby w pozycję zgodnie z wybiciem poza mother bara. Kurs jednak nagle zawraca i zamyka się w obrębie mother bara. Jest to dobrym przykładem na to, że pozory mylą. Rynek, który pozornie porusza się w danym kierunku nagle gwałtownie zawraca. Najczęściej ofiarami takiego ruchu są nowicjusze, którzy nie biorą pod uwagę możliwości zaistnienia takiego zjawiska, dlatego przy każdym inside barze dobrze jest się zastanowić. Zaletą setupu fakey jest to, że bardzo często powoduje on silny ruch, a zatem wiążą sie z tym duże profity przy małym ryzyku. Na poniższym wykresie podkreśliłem kilka ciekawych setupów fakey:






Chcąc trejdować owy setup mamy do wyboru kilka możliwości, w zależności od naszej strategii. Konserwatywni trejderzy poczekają aż do przebicia szczytu lub dołka mother bara (w zależności od kierunku kursu), agresywni wejdą bezpośrednio wraz z otwarciem nowej świecy, ci którzy liczą na największe zyski poczekają chwilkę na pullback.


Jeśli podobał ci się powyższy artykuł oceń go! Zachęcam do zostawiania komentarzy.

2 komentarze:

Unknown pisze...

Bardzo dobre opisy Formacji Robisz swietną robote :)

Marek pisze...

Spadles jak z nieba. Wlasnie robilem research formacjo fakey i prosze...

Fajnie opisane. Znalazlem jednak blad w drugim akapicie:

"Steup nazywa się fakey"

Pozdrawiam.

Prześlij komentarz

Copyright © Forex Trading i Price Action - Blogger Theme Fitness Exercise Equipment | Premium Blogger Templates