Świece japońskie (Candlesticks) – Część 1 Wprowadzenie: Rodzaje wykresów i świec

Na giełdzie możemy wybrać pomiędzy trzema rodzajami wykresów. Należą do nich:
- wykres liniowy
- wykres słupkowy
- wykres świecowy
Oczywiście każdy trejder może sobie wybrać rodzaj wykresu jaki mu najbardziej odpowiada. W poniższym artuykule natomiast skupimy naszą uwagę na tym ostatnim rodzaju, jednak przed tym omówimy w skrócie wszystkie rodzaje wykresów.
 

Wykres liniowy


Wykres liniowy należy do najprostszych wykresów, ponieważ jak sama nazwa sugeruje, składa się z jednej zwykłej lini. Nie trzeba tu zbyt dużo interpretować. Odrazu widać czy kurs spada czy wzrasta. Ma on jednak swoje wady. Wykres ten jest niezbyt dokładny, poinieważ jedną linia nie da sie ująć wszystkich ważnych danych o ruchu ceny podczas danego interwału. By tego dokonać potrzebowalibyśmy czterech lini. To czyniłoby jednak nasz wykres niezbyt przejrzystym. Wykres linowy kieruje się zazwyczaj ceną zamknięcia danej sesji (close price).

Wykres słupkowy


Drugi wariant, wykres słupkowy, jest już o wiele lepszy. Słupki nazywane są też OHCL Bars (Open High Close Low, ze względu na dane jakie w sobie kryją; bar = słupek) Na ich podstawie możemy nie tylko odczytać po jakiej cenie dana sesja się rozpoczeła, jaki maksymalny i minimalny poziom osiągneła oraz po jakiej cenie się zamknełą, ale także czy cena spadła czy wzrosła.



Wykres świecowy


Świece japońskie są bardzo zbliżone do standardowych OHCL słupków, ponieważ zawierają one identyczne informacje. Jedyną różnicą, a zarazem ich największą zaletą, jest ich wygląd.
Świece są łatwiejsze w czytaniu i można dzięki nim bezpośrednio stwierdzić czy kurs podczas sesji w danym interwale czasowym spadł czy wzrósł,  podczas gdy przy słupkach trzeba się uważnie przyjżeć. Może to sprawić kłopot szczególnie początkującym trejderom.
Budowe świec dzieli się na korpus i na cienie, przy czym korpus wskazuje różnicę ceny pomiędzy otwarciem i zamknięciem, a cienie wskazują cene minimalną bądź maksymalną danej sesji.


Jak widzimy korpus jest także wypełniony jakimś kolorem. Ma on pomóc nam rozróżnić czy był spadek, czy wzrost ceny. Kolor możemy wybrać sami. Najbardziej popularne są kombinacje zielonego z czerwonym oraz białego z czarnym.

Wygląd świec

Ruch kursu podczas każdej sesji różni się od poprzedniej. To zjawisko odzwierciedla się w świecach. Dlatego świece przybierają przeróżne kształty. Mogą mieć duże korpusy z małymi cieniami, małe korpusy z dużymi cieniami, badź nie miec wcale korpusu lub któregoś z cieni itd. Możliwości jest sporo. Czym jest to spowodowane? Niczym innym jak różnicą między kupnem a sprzedażą danej waluty. Każdy rynek bazuje na popycie i podaży. Jeżeli kurs rośnie oznacza to, że wieksza ilość ludzi kupiła dana walutę, natomiast jeżeli spada, oznacza  to, że sprzedawcy wygrywają sesję.
Z każdej świecy możemy zatem wyczytać ważne informacje.




Natępnym etapem będzie wprowadzenie kilku formacji świecowych, dzięki którym będziemy zdolni przewidzieć przyszły ruch ceny.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Copyright © Forex Trading i Price Action - Blogger Theme Fitness Exercise Equipment | Premium Blogger Templates